Your browser does not support JavaScript! This page will not render correctly.
Home
Senate
House
Committee Postings and Reports
Legislative Council
Citizens' Interest
Publications
Staff Portal
Members
Officers
Standing
Comm.
Joint
Comm.
Email
Meetings
Calendars
Journals
Introductions
Delegations
Rules
Chamber Video
Senate
(Audio Only)
House
(Audio Only)
Video Schedule
Video Archives
How do I...
Quick Search
Search for:
Full Site Search
Bill Number
Legislation
Budget
Code of Laws
Code of Regulations
Constitution
House Journals
Senate Journals
LSA Bill Summary
Find Your Legislators
Contact Your Legislator
Legislation
Track Legislation
Multi-Criteria Search
Research
South Carolina Law
Ratifications & Acts
Code of Laws
Code of Regulations
Constitution
State Register
Legislative Manual
Purchase Manual
View Manual Online
Student Connection
Visiting the State House
Archives
State Agency Websites
Media Links
House
> Members of the House - Session 121 (2015 - 2016) By Last Name
Members of the House
Session 121 (2015 - 2016) By Last Name
By Session:
Current
125 (2023 - 2024)
124 (2021 - 2022)
123 (2019 - 2020)
122 (2017 - 2018)
121 (2015 - 2016)
120 (2013 - 2014)
119 (2011 - 2012)
118 (2009 - 2010)
117 (2007 - 2008)
116 (2005 - 2006)
115 (2003 - 2004)
114 (2001 - 2002)
113 (1999 - 2000)
112 (1997 - 1998)
111 (1995 - 1996)
110 (1993 - 1994)
109 (1991 - 1992)
108 (1989 - 1990)
107 (1987 - 1988)
106 (1985 - 1986)
105 (1983 - 1984)
104 (1981 - 1982)
103 (1979 - 1980)
102 (1977 - 1978)
101 (1975 - 1976)
District 59
Representative Terry Alexander
District 36
Representative Merita A. "Rita" Allison
District 103
Representative Carl L. Anderson
District 42
Representative Michael A. "Mike" Anthony
District 87
Representative Todd K. Atwater
District 80
Representative Jimmy C. Bales Ed.D.
District 71
Representative Nathan Ballentine
District 90
Representative Justin T. Bamberg
District 24
Representative Bruce W. Bannister
District 28
Representative Eric M. Bedingfield
District 78
Representative Beth E. Bernstein
District 89
Representative Kenneth A. "Kenny" Bingham
District 122
Representative William K. "Bill" Bowers
District 123
Representative Jeffrey A. "Jeff" Bradley
District 38
Representative Norman D. "Doug" Brannon
District 50
Representative Grady A. Brown
District 116
Representative Robert L. Brown
District 17
Representative James Mikell "Mike" Burns
District 35
Representative William M. "Bill" Chumley
District 3
Representative Gary E. Clary
District 107
Representative Alan D. Clemmons
District 82
Representative William "Bill" Clyburn
District 95
Representative Gilda Cobb-Hunter
District 32
Representative J. Derham Cole, Jr.
District 5
Representative Neal A. Collins
District 84
Representative Christopher A. Corley
District 68
Representative Heather Ammons Crawford
District 63
Representative Kristopher R. "Kris" Crawford
District 117
Representative William E. "Bill" Crosby
District 92
Representative Joseph S. Daning
District 100
Representative Sylleste H. Davis
District 43
Representative F. Gregory "Greg" Delleney, Jr.
District 23
Representative Chandra E. Dillard
District 41
Representative MaryGail K. Douglas
District 104
Representative Gregory D. "Greg" Duckworth
District 124
Representative Shannon S. Erickson
District 26
Representative R. Raye Felder
District 75
Representative Kirkman Finlay III
District 34
Representative P. Michael "Mike" Forrester
District 7
Representative Russell W. Fry
District 52
Representative Laurie Slade Funderburk
District 11
Representative Craig A. Gagnon
District 4
Representative Michael W. Gambrell
District 57
Representative J. Wayne George
District 111
Representative Wendell G. Gilliard
District 34
Representative Stephen L. Goldfinch
District 95
Representative Jerry N. Govan, Jr.
District 20
Representative Daniel P. "Dan" Hamilton
District 105
Representative Kevin Hardee
District 106
Representative Nelson L. Hardwick
District 73
Representative Christopher R. "Chris" Hart
District 55
Representative Jackie E. "Coach" Hayes
District 21
Representative Phyllis J. Henderson
District 54
Representative Patricia Moore "Pat" Henegan
District 118
Representative William G. "Bill" Herbkersman
District 37
Representative Donna C. Hicks
District 8
Representative Jonathon D. Hill
District 4
Representative David R. Hiott
District 83
Representative William M. "Bill" Hixon
District 121
Representative Kenneth F. Hodges
District 94
Representative Jenny Anderson Horne
District 91
Representative Lonnie Hosey
District 76
Representative Leon Howard
District 85
Representative Chip Huggins
District 102
Representative Joseph H. Jefferson, Jr.
District 58
Representative Jeffrey E. "Jeff" Johnson
District 63
Representative Wallace H. "Jay" Jordan, Jr.
District 39
Representative Ralph Shealy Kennedy, Jr.
District 49
Representative John Richard C. King
District 101
Representative Roger K. Kirby
District 97
Representative Patsy G. Knight
District 110
Representative Harry B. "Chip" Limehouse III
District 6
Representative Dwight A. Loftis
District 45
Representative Deborah A. Long
District 60
Representative Phillip D. Lowe
District 65
Representative James H. "Jay" Lucas
District 109
Representative David J. Mack III
District 115
Representative Peter M. McCoy, Jr.
District 77
Representative Joseph A. "Joe" McEachern
District 101
Representative Cezar E. McKnight
District 22
Representative Mia S. McLeod
District 40
Representative Walton J. McLeod
District 99
Representative James H. "Jim" Merrill
District 31
Representative Harold Mitchell, Jr.
District 29
Representative Dennis C. Moss
District 30
Representative V. Stephen "Steve" Moss
District 98
Representative Chris Murphy
District 22
Representative Wendy K. Nanney
District 70
Representative Joseph H. "Joe" Neal
District 120
Representative Wm. Weston J. Newton
District 5
Representative Ralph W. Norman
District 44
Representative Mandy Powers Norrell
District 93
Representative Russell L. Ott
District 12
Representative J. Anne Parks
District 14
Representative Michael A. Pitts
District 47
Representative Thomas E. "Tommy" Pope
District 10
Representative Joshua A. Putnam
District 69
Representative Rick Quinn
District 64
Representative Robert L. Ridgeway III
District 13
Representative R. Shannon Riley
District 15
Representative Samuel Rivers, Jr.
District 25
Representative Leola C. Robinson
District 74
Representative J. Todd Rutherford
District 56
Representative Mike Ryhal
District 2
Representative William E. "Bill" Sandifer III
District 46
Representative J. Gary Simrill
District 67
Representative G. Murrell Smith, Jr.
District 27
Representative Garry R. Smith
District 72
Representative James E. Smith, Jr.
District 112
Representative F. Michael "Mike" Sottile
District 100
Representative Edward L. Southard
District 96
Representative L. Kit Spires
District 119
Representative Leonidas E. "Leon" Stavrinakis
District 18
Representative Tommy M. Stringer
District 33
Representative Edward R. "Eddie" Tallon, Sr.
District 86
Representative Bill Taylor
District 9
Representative Anne J. Thayer
District 114
Representative Mary E. Tinkler
District 88
Representative McLain R. "Mac" Toole
District 51
Representative J. David Weeks
District 81
Representative Don L. Wells
District 113
Representative J. Seth Whipper
District 6
Representative W. Brian White
District 1
Representative William R. "Bill" Whitmire
District 62
Representative Robert Q. Williams
District 16
Representative Mark N. Willis
District 53
Representative Richard L. "Richie" Yow