Your browser does not support JavaScript! This page will not render correctly.
Home
Senate
House
Committee Postings and Reports
Legislative Council
Citizens' Interest
Publications
Staff Portal
Members
Officers
Standing
Comm.
Joint
Comm.
Email
Meetings
Calendars
Journals
Introductions
Delegations
Rules
Chamber Video
Senate
(Audio Only)
House
(Audio Only)
Video Schedule
Video Archives
How do I...
Quick Search
Search for:
Full Site Search
Bill Number
Legislation
Budget
Code of Laws
Code of Regulations
Constitution
House Journals
Senate Journals
LSA Bill Summary
Find Your Legislators
Contact Your Legislator
Legislation
Track Legislation
Multi-Criteria Search
Research
South Carolina Law
Ratifications & Acts
Code of Laws
Code of Regulations
Constitution
State Register
Legislative Manual
Purchase Manual
View Manual Online
Student Connection
Visiting the State House
Archives
State Agency Websites
Media Links
House
> Members of the House - Session 103 (1979 - 1980) By Last Name
Members of the House
Session 103 (1979 - 1980) By Last Name
By Session:
Current
125 (2023 - 2024)
124 (2021 - 2022)
123 (2019 - 2020)
122 (2017 - 2018)
121 (2015 - 2016)
120 (2013 - 2014)
119 (2011 - 2012)
118 (2009 - 2010)
117 (2007 - 2008)
116 (2005 - 2006)
115 (2003 - 2004)
114 (2001 - 2002)
113 (1999 - 2000)
112 (1997 - 1998)
111 (1995 - 1996)
110 (1993 - 1994)
109 (1991 - 1992)
108 (1989 - 1990)
107 (1987 - 1988)
106 (1985 - 1986)
105 (1983 - 1984)
104 (1981 - 1982)
103 (1979 - 1980)
102 (1977 - 1978)
101 (1975 - 1976)
District 108
Representative Robert Linwood Altman
District 64
Representative Ralph King Anderson, Jr.
District 34
Representative William Sterling Anderson
District 99
Representative Francis Xavier Archibald
District 42
Representative James Morris Arthur
District 65
Representative Warren DuPree Arthur IV
District 43
Representative James Neely Ashe, Sr.
District 31
Representative Hudson L. Barksdale
District 56
Representative David Muldrow Beasley
District 96
Representative Laurie Edward Bennett
District 66
Representative Larry Blanding
District 91
Representative Solomon Blatt
District 114
Representative John Daniel Bradley III
District 21
Representative Phillip Tibbs Bradley
District 92
Representative James B. Brandt
District 98
Representative William Strobel "Bill" Branton, Jr.
District 119
Representative Lawrence Hamner Brinker
District 38
Representative Danny Monroe Bruce
District 59
Representative Archibald Hinson Buchan
District 78
Representative Thomas Moffatt Burriss
District 86
Representative M. Judson Busbee
District 85
Representative Charles Marshall Cain
District 72
Representative Bill Campbell
District 110
Representative Warren Paul Cantrell, Jr.
District 14
Representative Marion Pinckney Carnell
District 24
Representative Rex Lyle Carter
District 8
Representative Cebron Daniel Chamblee
District 25
Representative Ron L. Cobb
District 10
Representative Milford June Cooper
District 15
Representative Virgina Leaman Crocker
District 55
Representative Wade R. Crow
District 112
Representative Clyde Moultrie Dangerfield
District 30
Representative Michael Roland Daniel
District 51
Representative William Green DesChamps, Jr.
District 97
Representative Gene W. Dukes
District 36
Representative Jason Charlie Duncan
District 105
Representative Martha Lois Eargle
District 33
Representative Thomas Walter Edwards, Jr.
District 71
Representative Parker Evatt
District 93
Representative John Gressette Felder
District 48
Representative Palmer Freeman, Jr.
District 58
Representative John Pickens Gardner, Jr.
District 115
Representative Paul Gelegotis
District 39
Representative Larry E. Gentry
District 49
Representative Juanita W. Goggins
District 101
Representative Benjamin J. Gordon, Jr.
District 26
Representative Herbert Curry Granger
District 123
Representative James Wilton Graves
District 121
Representative Jackson V. Gregory
District 67
Representative Charles L. Griffin III
District 11
Representative Michael Stanley Gulledge
District 77
Representative Archibald Hardy
District 53
Representative Jean Laney Harris
District 9
Representative Patrick Bradley Harris
District 64
Representative Charles Alexander Harvin III
District 59
Representative Baxter Hicks Harwell
District 35
Representative David Oliver Hawkins
District 76
Representative Joyce C. Hearn
District 100
Representative Robert Linwood Helmly
District 5
Representative Bennett Lee Hendricks, Jr.
District 79
Representative Lloyd Inman Hendricks
District 46
Representative Caldwell Thomas "Red" Hinson
District 104
Representative Charles Edward Hodges
District 118
Representative Drawdy Norton Holt, Jr.
District 41
Representative Benjamin Franklin Hornsby
District 27
Representative Samuel Hunter Howard, Jr.
District 19
Representative Beattie E. Huff
District 83
Representative Thomas Ellis Huff
District 13
Representative Thomas Leslie Hughston, Jr.
District 74
Representative I. S. Leevy Johnson
District 124
Representative Harriet H. Keyserling
District 80
Representative James Ernest Kinard, Jr.
District 118
Representative William Robert Kinard
District 55
Representative Marion Hardy "Judge" Kinon
District 47
Representative Herb Kirsh
District 89
Representative Jarvis Randolph Klapman
District 113
Representative Robert Alfred Kohn
District 87
Representative Larry Labruce Koon
District 37
Representative William Richard Lee
District 37
Representative Toney J. Lister
District 45
Representative Tom Gibson Mangum
District 32
Representative Samuel Phillips Manning
District 20
Representative Thomas Mood Marchant III
District 4
Representative Larry A. Martin
District 94
Representative John W. Matthews, Jr.
District 12
Representative Jennings Gary McAbee
District 63
Representative Daniel Malloy McEachin, Jr.
District 50
Representative Robert Lawrence McFadden
District 69
Representative David Fairly McInnis
District 60
Representative John Duncan McInnis, Jr.
District 60
Representative Woodrow Maxie "Woody" McKay
District 2
Representative Robert Neil McLellan
District 121
Representative Peden Brown McLeod
District 120
Representative Douglas Evans McTeer, Jr.
District 103
Representative Jean Brewer Meyers
District 95
Representative Earl Matthew Middleton
District 23
Representative Theo Walker Mitchell
District 84
Representative Thomas L. Moore
District 7
Representative Fred Thurman Moore
District 70
Representative Julius Murray
District 111
Representative Joseph Renold Murray
District 44
Representative Melvin Ernest Nunnery
District 51
Representative Derial Lee Ogburn
District 73
Representative Kay Patterson
District 49
Representative George B. Petty, Jr.
District 30
Representative Olin Ray Phillips
District 18
Representative Lewis Phillips
District 6
Representative John Christopher Pracht IV
District 28
Representative James Leon Rampey
District 82
Representative Willam Albert Reel
District 106
Representative Julian Alexander Reynolds
District 22
Representative Richard Levi Rigdon
District 40
Representative John Marvin Rucker
District 90
Representative Norma Caldwell Russell
District 1
Representative Cecil Tant Sandifer
District 122
Representative Linious Martin Sauls III
District 68
Representative Ramon Schwartz, Jr.
District 52
Representative Robert Joseph Sheheen
District 61
Representative Kenneth Wayne Shelley
District 3
Representative Edward Whiston Simpson, Jr.
District 98
Representative John Hamilton Smith
District 103
Representative John J. "Bubber" Snow
District 99
Representative William Clifton Stanley
District 16
Representative Eugene Creighton Stoddard
District 75
Representative Jean Hoefer Toal
District 65
Representative W. Odell Venters
District 116
Representative McKinley Washington, Jr.
District 88
Representative Marc Herbert Westbrook
District 122
Representative Juanita Mitchell White
District 117
Representative Daniel Edward Winstead
District 17
Representative John Thomas Wood
District 109
Representative Robert Roosevelt Woods